info@jrpodlahy.cz
Dotazy a poptávky
Dotazy a poptávky
Vyrovnání podlahy je náročné z hlediska provedení, ale i času. Doba potřebná k vyrovnání povrchu se odvíjí dle použité technologie. V případě použití podkladu pomocí betonu zahrnuje několikadenní technologickou přestávku. V tomto případě zbývá provést vyrovnání podlahy a nerovností a zároveň podlahu tepelně a akusticky izolovat pomocí suchého zásypu a podlahových desek. Zde se běžně používá lehké keramické kamenivo. Výhodou je, že podlahy s podsypem lze realizovat při rekonstrukci i novostavbách a zároveň díky velmi lehké objemové hmotnosti můžeme tento způsob vyrovnání podlahy použít i při rekonstrukci podlah ve většině objektů.
Dnes již existují progresivní stavební hmoty, které mají celou řadu výhod, oproti materiálům, používaným v minulosti. Aktuálně mezi nejlepší materiály pro vyrovnání podlah patří samonivelační polymer cementové štěrky. Tyto štěrky slouží k vyrovnání starých i nových podkladů a mohou tvořit konečnou nášlapnou vrstvu, nebo podklad pod dlažby, plavoucí podlahy, koberce, PVC, ale také pro epoxidy, polyuretany, akryláty apod. Tyto štěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí a jako finální vrstvy bez patřičné ochrany do trvale vlhkého prostředí.
Po důkladném vyčištění povrchu je nezbytné provést penetraci podkladu. Očištěný podklad se dle savosti opatří penetračním nátěrem pod podlahové štěrky, v případě nesavého povrchu speciálním spojovacím můstkem. Tyto nátěry případně můstek, snižují savost podkladu, zpevňují je a snižují na minimum riziko špatného spojení stěrky s podkladem. Penetrace se provádí rovnoměrně, přímým nátěrem pomocí štětce nebo válečku. Pokud se rozhodneme aplikovat další nátěr, aplikujeme ho vždy po zaschnutí předchozího. Při ideálních podmínkách je doba zaschnutí nátěru 60-120 minut. Pokud je nátěr více koncentrovaný zasychání může trvat až 12 hodin. ¨
Stěrka zachovává rozlivné a samonivelační vlastnosti přibližně 20 minut. V běžných podmínkách je po delší době již nemožné povrch nadále upravovat rozhrnováním a válečkováním. Poté dochází k nespojení jednotlivých vrstev a, povrch se nesrovná do roviny a nespojí se s podkladem. Doporučujeme proto ručně upravovat plochy do 100 m2, při ruční aplikaci je nutná svižná práce v počtu několika pracovníků. Plochy nad tuto mez se upravují strojně za pomoci vymezovacích bariér, postupně po pruzích.